Math Mammoth

Return to Categories
 

turf14

  • Reviewed on Thursday, January 15, 2015
  • Grades Used: k-3
  • Dates used: 2012-2015
I ended up using Math U See with my 17 year old when she was young. I can't tell you how much money I spent to try curriculums that didn't work for us before settling. If this is your situation you don't need to spend a dime today in order to try Math Mammoth. Mathmammoth.com provides educators and parents with plenty of free samples at every level. Maybe it won't work for you and your child is like my daughter who needed the manipulatives and tactiles for everything. Even so, it's free to try it out and rule it out. There's no shipping, not a ton of harassing emails when you sign up, and if you do end up liking it, you'll feel great about the price.

I don't know if Math Mammoth was around when my daughter was young and I was looking. It was available for my younger 3 children, though. I bought grades 1-3 and will soon be buying the next set. I really like the easy to follow structure and the ability to do multiple topics to give the kids a break from the same old worksheets covering the same topics every day. It goes into depth and in itself is a complete curriculum comparable to many others on the market. I seldom find the need to find extra resources to teach a topic, and the information and instructions at the beginning of each segment for teaching it make the job easy. My children learned much more than my daughter in any year because it was presented at a faster pace, but not so fast that they couldn't keep up by any means. I think it prevents them from getting bored.

Being able to buy them as printable ebooks instead of expensive textbooks or consumables helps me save money, but they are available in print at a fair price as well. The ability to print off only what I need and have them on-hand for review whenever I need them is a saver for me. Also, they really have terrific customer service that is second to none if you have a download problem like I did. I was shocked at how quickly Maria took my problem and made it her own-in less than 24 hours.

I have very little to say that is negative about the curriculum. I think the only thing that really posed any hardship at all to us was the size of the answer spaces. If you have a child that writes large, it can sometimes get messy or they may run out of room. With 3 children using it, it's only my middle child that has this issue and so it's really an individual problem rather than a fault with the curriculum.

travelbug

  • Reviewed on Thursday, July 17, 2014
  • Grades Used: 1
  • Dates used: 2013-2014
I love this program and highly recommend it. We started out with MUS, which was a disaster for us, and switched over to Mammoth.

Who we are:
-my daughter hates math, no matter what the program
-she is very good at math
-she likes the use of manipulatives, which are easy to incorporate in this program
-I love math, so I find it easy to explain concepts to her without the use of a teacher's manual (though the concepts at this stage are not complex anyway)

I find that this program does an exceptional job of helping kids develop a deeper understanding of math concepts -- I don't really know how to explain it best, but I find Maria, the author, comes at concepts from a lot of different angles. By the time kids finish with a given concept, they really get it.

The grade 1 program, for a kid who is pretty good at math and who doesn't hate it, would probably require about 15-20 minutes a day to get through it in one year. Grade 2, it's looking like would be a 1/2 hour or less per day.

MM is very engaging, I think. The variety in presentation is great, as is the use of graphics (as opposed to simply have a bunch of black and white equations that say some variety of 2+3=__). It can be printed in color, which, as expensive as it may be, has been a huge bonus for us. It really helps a lot.

If you sign up for updates on the MM website or on homeschool buyers coop, you are likely to get this for half price. That makes it a phenomenal deal. I bought the "everything package," up to grade 6, for something like $130.

I admit it is a bit of a pain to print out (though it is possible to purchase preprinted copies), but the price makes it well worth it. I printed out everything for gr.2 and 3 at once, with the tests reviews filed at the end of each chapter, and was done with it. It took a while, but I found this to be the most efficient way to go about it. You could also print it out as you go.

Maria's customer service is also great.

I highly recommend this program.

nbmooney1

  • Reviewed on Friday, March 28, 2014
  • Grades Used: 1-3
  • Dates used: 2012-current
When I purchased this math curriculum I was a 'refugee' from "Right Start Math". I was switching mid year and needed something that was straight-forward, appealing, and student-led. We had just adopted a 12 year old non-English speaker who was at about a 2nd grade math level, and I also had an on-target 8 year old.

Both kids love this curriculum. It moves at a nice pace, is easy for the kids to do independently, gives a lot of 'thinking' skills, math-in-your-head stuff, etc. The price is amazing. Just have your kids prepared with 3-ring binders. I get 'scrap' paper from my church, and my husband brings it from home - paper that has been printed on one side and discarded. You do have to keep up with printing out the next chapter.

Faults - The answer sheet is not in the same format as the text and is a PAIN in the patootie to follow. The cumulative reviews and tests all come in different files so you have to remember to go to each one to get everything printed out and ready for your child.

Also, the facts practice is done 'ad-hoc' by the mom, is not written into the curriculum. "Now I know all you folks are the right kind of parents.." but I home school 3, one being special needs and doesn't speak English, and work part time. Plus, I'm an accountant, a list-girl. I need it spelled out for me. I'd prefer that the facts practice was written into the curriculum every day.

I supplement with speed drills every day - worksheets I get off line that all my kids do together. Every day their time improves they get a poker chips. Enough chips and they can go to the corner store and get an ice cream. They love it.

cswanson

  • Reviewed on Monday, January 23, 2012
  • Grades Used: 1st-4th
  • Dates used: 2011-2012
I absolutely love this Math. I have three children. We have used Abeka, CLE, and online tutoring. This one is my clear favorite and we will stay with this one. I would still recommend CLE as a solid program--and it was hard to leave, but for my dyslexic, who also seems to suffer from dyscalculia, I found that a less spiral/more mastery approach was better. (Math Mammoth is spiral in the sense you build on your understanding and review each year, but not spiral in that you review each type of concept each day.) So, Math Mammoth works fantastically with all three of my children: one mathy child, one average, and one struggling.

Here are some of the Pros for Math Mammoth:

1) It works. My children are enjoying Math, are grasping the concepts, and can easily do the assigned amount without complaining or feeling overwhelmed. (A big difference for us)

2) There is a lot of mental Math help. Much of the teaching is how to break numbers down, round to the nearest 10, then subtract, etc. So, it is not just rote learning. Love this component to the teaching. They are understanding Math, rather than just memorizing it (though she has a great plan for memorizing as well.)

3) The way it is presented with colored borders and a few colored samples is not overly visually distracting, but keeps it from being boring.

4)I like how it is divided into sections so you can do the year in any order. If I want to take a break from multiplication and do measuring, then we can do measuring for a week, then go back. It is also easy to move a child at their own pace, whether slowed down, or quickly by skipping an unnecessary section they already know well.

5)We have seen huge success with her methods for learning addition and multiplication facts.

6)There are videos online if you want to see Maria teach some of the concepts and explain the parts she asks the parents to do.

7)I love her approach to story problems. They mix different operations, and are not "fake." The child can't just use multiplication every time. They have to think and fully understand the problem. There is a lot of practice on these.

8) You can choose the Dark Blue series to just focus on a particular area that your child struggles with instead of keeping them back a whole year and reviewing what they already know.

The Cons:

1) My mother had to take over the kids' schooling for a time and didn't like all the manipulative ideas and base 10 pictures. She preferred a more traditional approach such as just memorization.

2)It could take a lot of ink to print. (Though it was worth it, since it is so cheap and is re-usable for all the kids.)

3)No teacher's manual. (Though answers are provided, and I haven't needed any explanations yet, it may be useful for someone who struggles in Math.)

Wish it was used in the Public Schools.
123456